Transport krytyczny wymaga niezawodnej technologii

23 listopada 2021
Dodał: Rafał Koszewski, Prezes ELCAR
Podziel się:

Gdy chodzi o leki ratujące życie albo brakujące części, bez których zostanie zatrzymana cała fabryka, kierowcy Extrego wkraczają do akcji. Przemierzają tysiące kilometrów, aby zrealizować najbardziej krytyczne transporty. Technologia Elcar pomaga wykonać dostawę na czas i w optymalnych warunkach.

Nie wszystkie transporty da się zaplanować z dużym wyprzedzeniem. Szczególnie teraz, gdy pandemia spowodowała zerwanie wielu łańcuchów logistycznych. W przemyśle i innych sektorach gospodarki odczuwane są problemy z terminowością realizacji zamówień. Komponenty docierają do fabryk często z wielotygodniowym opóźnieniem, co z kolei wpływa na plany produkcyjne. W serwisach brakuje części, co unieruchamia pojazdy. – Nasza firma specjalizuje się w realizowaniu właśnie tego typu ekspresowych dostaw o najwyższym priorytecie. U nas cała machina logistyczna kręci się wokół tego, aby jak najszybciej dostarczyć przesyłkę na miejsce docelowe. W tle działa sztab kierowców, spedytorów, ekspertów od odpraw celnych, aby transport odbył się błyskawicznie i bez utrudnień. Zapotrzebowanie na takie usługi wciąż rośnie – pomagamy załatać luki i rozwiązać problem – mówi Wojciech Brzykowski, dyrektor zarządzający Extrego SA ze Świlczy na Podkarpaciu.  Wśród typowych zleceń zdarzają się na przykład:

  • Dostarczenie leków ratujących życie ze Szwajcarii do szpitala w Austrii.
  • Dostarczenie brakujących komponentów do produkcji części samochodowych.
  • Dostarczenie kluczowego składnika do fabryki z branży chemicznej.
  • Dostarczenie z Francji części zamiennych do silnika samolotu, który uległ awarii na lotnisku w Oslo.

Taka precyzja w realizacji dostaw, gdzie liczy się każda minuta, dokładne przewidywanie trasy i czasu nie byłyby możliwe bez technologii, które w transporcie krytycznym zapewnił Elcar.

Technologia w dostawach o najwyższym priorytecie

Extrego obsługuje dziś klientów na terenie całej Europy i nie tylko. Dysponuje 120 busami do transportu towarów o masie do 1200 kg oraz samochodami-chłodniami o ładowności 3,5 tony. – Klienci chcą wiedzieć, gdzie aktualnie znajduje się ich przesyłka i czy dotrze na czas, oczekują podglądu online 24h. Dlatego wszystkie nasze pojazdy wyposażyliśmy w monitoring GPS – mówi Wojciech Brzykowski. System Elcar zapisuje całą historię trasy i wszelkie nieprzewidziane – a w takich okolicznościach także niepożądane – przystanki.

W transporcie krytycznym liczy się czas, a technologia pozwala go oszczędzić i wykorzystać każdą minutę.

W przypadku transportu leków czy substancji chemicznych wrażliwych na zmiany temperatury potrzebne jest też ciągłe monitorowanie stanu ładunku, co zapewnia system Elcar. W przestrzeni ładunkowej montowane są wielopunktowe termometry. Jeśli dochodzi do niebezpiecznego wzrostu temperatury, uruchamia się alarm, który może zobaczyć zarówno kierowca w trasie, jak i spedytor w bazie w Polsce. To pozwala na błyskawiczną reakcję oraz uniknięcie ewentualnych strat.

– Wszystkie te funkcje, a także duża niezawodność systemu, który jest dostępny 24 godziny 7 dni w tygodniu sprawiły, że na partnera przy realizacji dostaw o najwyższym priorytecie wybraliśmy właśnie Elcar – mówi Wojciech Brzykowski.

wojciech brzykowski extrego wypowiedź o systemie monitorowania floty

***

Przeczytaj także, jak system Elcar zapewnia kontrolę temperatury u Fresh Logistics, lidera logistyki produktów świeżych.

Oraz – jak monitoring floty jest kluczowy dla firm Selgros i Transgourmet, które realizują tysiące dostaw do branży HoReCa.

Podziel się:
Podobne wpisy: