Jakie oszczędności daje system zarządzania flotą?

29 marca 2021
Dodał: Rafał Koszewski, Prezes ELCAR
Podziel się:

Mniejsze wydatki na paliwo, mniej błędów i krótszy dzień pracy kierowców – to główne korzyści, jakie firmy mogą zyskać, wdrażając cyfrowy system monitoringu i zarządzania flotą online.

Niedawno pytaliśmy Marcina Czerniawskiego, Dyrektora Operacyjnego Fresh Logistics Polska – jakie korzyści daje im współpraca z Elcarem. Ponieważ Fresh to firma od lat wyspecjalizowana w transporcie produktów świeżych (m.in. warzywa i owoce do sieci supermarketów), jako kluczową wskazał możliwość precyzyjnego pomiaru temperatury towaru. Prawda jest jednak taka, że ilu klientów, tyle benefitów, bo potrzeby są różnorodne. Ponieważ nasz system to autorskie rozwiązanie, możemy go dostosować  w zależności od tego, czy zaczynamy współpracę z firmą transportową jeżdżącą głównie po Europie, czy z parkiem logistycznym. Jakie więc generalnie oczekiwania mają klienci, którzy przychodzą z pytaniem o ofertę?

Jakie są koszty utrzymania floty pojazdów?

Amerykańska firma konsultingowa Frost & Sullivan przepytała szefów kilkuset firm logistycznych i transportowych na całym świecie, w których wdrożony został system monitoringu GPS i zarządzania flotą.

Jeśli chodzi o podział ponoszonych kosztów, przedstawia się on następująco:

Ciężarówka i koszty floty ciężarowej przedstawione na wykresie w proc

Jak widać, ponad połowa to wydatki na paliwo i płace kierowców. Potem są koszty obsługi finansowej (leasing, amortyzacja, ubezpieczenie). Sama eksploatacja, np. naprawy, stanowi zaskakująco niewiele.

System zarządzania flotą – korzyści policzone

Następnie eksperci Frost & Sullivan przeanalizowali, jakie korzyści odniosły te firmy po wdrożeniu systemu monitorującego GPS oraz zarządzania flotą:

  • Oszczędności na paliwie (ok. 20 %) i przejechanych kilometrach (5-10 %)
  • Skrócenie czasu pracy kierowców (20-30 minut dziennie)
  • Mniej nadgodzin (10-15 %)
  • Krótszy czas postojów i oczekiwania bez sensu (20-30 %)
  • Wzrost produktywności (10-15 %) i wykorzystania taboru (15-20 %)

Jak widać – większość korzyści dotyczy obszaru, w którym generowane są jednocześnie największe koszty, czyli wydatków na paliwo i pracę kierowców. Po wdrożeniu systemu w tych dwóch obszarach najszybciej czuje się poprawę.

Ciężarówka na drodze scania

Ile zyskuje firma – co mówią klienci?

Z sygnałów, które dostajemy od naszych klientów, można dodać jeszcze inny ważny element – zmniejszenie ilości biurokracji i papierów, krążących po firmie przy realizacji dostaw. Po instalacji aplikacji Elcar na telefonach zarówno kontakt z kierowcami, jak i przesyłanie dokumentów, odbywa się w sposób cyfrowy. Inne korzyści, które wskazują nasi partnerzy to:

  • „Zawsze wiem, gdzie są moje pojazdy, jaką trasą jadą, kiedy tam dotrą”.
  • „Cała flota na jednym ekranie. Wiem dobrze, co mam aktualnie dostępne na nowe zlecenia”.
  • „Ważny jest dla mnie monitoring stanu towaru i większe bezpieczeństwo”.

***

Chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób najnowocześniejszy system zarządzania flotą może wspierać działania Twojej firmy? Umów się na prezentację.

Podziel się:
Podobne wpisy: