Kontrola temperatury u lidera logistyki produktów świeżych

4 lutego 2021
Dodał: Rafał Koszewski, Prezes ELCAR
Podziel się:

Zobacz, jak rozwiązania Elcar wspierają flotę Fresh Logistics Polska – największej w naszym regionie Europy firmy wyspecjalizowanej w transporcie towarów świeżych: nabiału, mięsa, ryb, dań gotowych, owoców i warzyw.

Fresh Logistics Polska to część międzynarodowej Grupy Raben. Spółka powstała w 2002 r., aby zajmować się szczegółowo logistyką produktów świeżych. Jej klientami są największe firmy w regionie – producenci żywności (nabiał, mięso, ryby, owoce i warzywa) oraz sieci handlowe. W drodze produktu „z farmy na widelec” flota ciężarówek Fresh Logistics ma do odegrania rolę kluczową. Zapewnia, że trafiający na nasz stół stek, sałatka czy twaróg zachowują świeżość, walory smakowe i są zawsze najwyższej jakości. Zarówno podczas upalnego lata, jak i mroźnej zimy.

Bezpieczeństwo żywności jest dla Fresh Logistics Polska najwyższym priorytetem, realizowanym m.in. poprzez:

 • Perfekcyjnie zorganizowaną sieć dystrybucji.
 • Ścisłe przestrzeganie kontroli temperatury i zachowanie ciągu chłodniczego w transporcie.

W tym drugim zadaniu Fresh Logistics Polska korzysta z urządzeń GPS i oprogramowania do monitorowania floty Elcar.

Ciężarówka Fresh Logistics wyposażona w systemy monitorowania floty Elcar

Kontrola temperatury online

Już 20 proc. wszystkich przewożonych produktów wymaga transportu w temperaturze kontrolowanej – to co piąta ciężarówka, którą widzimy na polskich drogach.

Transport i magazynowanie produktów spożywczych wymagają niezwykłej precyzji. Przykładowo mięso czerwone może podróżować w temperaturze nie większej niż +7°C, zaś drób nie większej niż +4°C. Podczas całej trasy – od opuszczenia zakładu producenta, do półki w sklepie – ciąg chłodniczy nie może zostać przerwany.

Dlatego we Fresh Logistics Polska temperatura jest kluczowym czynnikiem, monitorowanym podczas całego procesu logistycznego (tzw. Krytyczny Punkt Kontroli – Critical Control Point w procedurze HACCP dla żywności). Elcar dostarcza technologię, która umożliwia:

 • Ciągły monitoring temperatury online – Dostęp do danych online ze wszystkich 550 samochodów-chłodni Fresh Logistics Polska, podczas realizacji zleceń nie tylko w Polsce, ale w całej Europie..
 • Bardzo precyzyjny pomiar temperatury – wiele punktów pomiaru. Na przykład w przypadku świeżych ryb, z krótką datą przydatności do spożycia transportowanych w usłudze Ultrafresh idealny przedział to 0 do +2°C
 • Alarmy – jeżeli temperatura w naczepie wzrasta, wysyłany jest alert do dyspozytora i kierowcy.
 • Monitoring pozycji GPS i tras wszystkich pojazdów – co umożliwia efektywne zarządzanie flotą.

Co zyskała firma Fresh Logistics Polska dzięki wdrożeniu technologii Elcar?

Sprawność, zorganizowanie i niezawodność transportu mają w przypadku Fresh Logistics Polska kluczowe znaczenie, ponieważ dopuszczalny okres magazynowania dla produktów świeżych jest ograniczony. Klienci sklepów oczekują produktów świeżych i najwyższej jakości.

Jesteśmy ekspertami w transporcie i magazynowaniu chłodniczym, dlatego w kwestiach jakości i bezpieczeństwie przewozu nie może być u nas miejsca na kompromisy i improwizację. Narzędzia, które stosujemy, muszą być pewne i niezawodne. Nasza codzienna praca byłaby znacznie trudniejsza bez wykorzystania systemów kontroli temperatury i monitorowania floty ELCAR. W przypadku możliwych opóźnień działy transportu mogą szybko sprawdzić lokalizacje pojazdów, dzięki czemu w szybki sposób mogą zareagować na potencjalny problem. Jeżeli temperatura na naczepie wzrasta, kierowca jest o tym niezwłocznie informowany w aplikacji mobilnej i może podjąć odpowiednie działania. Natychmiast wysyłany jest również alert do dyspozytora, który w razie potrzeby kontaktuje się z kierowcą w celu wyjaśnienia przyczyn zmiany temperatury i podjęcia działań adekwatnych do sytuacji – mówi Marcin Czerniawski, Dyrektor Operacyjny, Fresh Logistics Polska.

Pozostałe korzyści to:

 • Efektywne wykorzystanie całej floty pojazdów i dostępnych kierowców.
 • Optymalna praca wszystkich 8 centrów dystrybucyjnych w Polsce.
 • Wzrost bezpieczeństwa żywności w chłodniczym łańcuchu dostaw.
 • Zminimalizowanie ryzyka utylizacji towaru np. ze względu na przegrzanie.
 • Możliwość wprowadzenia do oferty dostaw do godziny 11.00 – kluczowa dla wielu sieci handlowych.

– Naszą strategią jest bycie liderem w każdym obszarze naszej aktywności. Wykorzystanie w naszej firmie najnowszych technologii gwarantuje właściwe warunki termiczne podczas transportu i magazynowania, aby konsument mógł cieszyć się nie tylko świeżością i jakością produktów spożywczych, ale przede wszystkim ich bezpieczeństwem – mówi Marcin Czerniawski z Fresh Logistics Polska.

***

Chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób najnowocześniejszy system zarządzania flotą może wspierać działania Twojej firmy? Umów się na prezentację >>

Podziel się:
Podobne wpisy: