Jakie czynniki poprawiają efektywność transportu ciężarowego?

25 listopada 2020
Dodał: Rafał Koszewski, Prezes ELCAR
Podziel się:

Skrócenie czasu oczekiwania na załadunek i rozładunek, precyzyjne informacje o czasie dostawy i mniej papierowej biurokracji – w ten sposób innowacyjne technologie mogą poprawić efektywność transportu ciężarowego.

W połowie roku firma Transporeon zapytała szefów 1200 największych spółek transportowych z Europy (w tym także z Polski), co ich zdaniem może poprawić efektywność działania flot ciężarowych. Choć czasy są trudne – i ze względu na pandemię wielu przedsiębiorców obawia się o wyniki finansowe w roku 2020 – najczęściej wskazywali oni wdrożenie nowych technologii jako główny sposób na usprawnienie logistyki i zwiększenie efektywności (oraz zmniejszenie kosztów) łańcucha logistycznego:

  • Połowa menadżerów z branży uważa, że pomogłoby im skrócenie czasu oczekiwania na załadunek / rozładunek oraz lepsze zarządzanie „okienkiem czasowym” załadunków u klientów.
  • Co trzeci ankietowany wskazuje, że pomocne jest ograniczenie ilości papierkowej biurokracji oraz dostęp do informacji o położeniu i czasie przybycia transportu.

Oto jak technologie GPS i telematyka oraz systemy monitorowania floty, które Elcar wdraża dla swoich klientów z branży handlowej i logistycznej, wspomagają pracę firm w każdym w powyższych punktów.

Załadunek-rozładunek: skrócenie czasu oczekiwania

Dzięki wykorzystaniu systemów do zarządzania flotą udaje się skrócić czas, jaki dostawcy tracą na parkingach przed centrami logistycznymi, przed magazynami producentów albo w punkcie docelowym (w sklepie, magazynie itp.). Ciężarówki z towarem mogą szybciej wyjechać od klienta – bo wie on, kiedy dokładnie kierowca stawi się po odbiór towaru.

Również odbiorca towaru (sklep, magazyn) znają bardzo precyzyjnie godzinę przyjazdu transportu, a także jego zawartość, co pozwala do minimum skrócić czas potrzebny na rozładunek.

Zarządzanie okienkiem czasowym załadunków

Systemy zarządzania flotą dają osobom odpowiedzialnym za transport w firmach podgląd online na aktualną sytuację. Na jednym ekranie aplikacji Elcar mieszczą się wszystkie najważniejsze informacje (ile ciężarówek jest aktualnie w trasie, ile w trakcie załadunku lub rozładunku, ile jest w serwisie lub ma przerwę). Dzięki zastosowaniu beaconów Bluetooth (niewielkich nadajników, precyzyjnie lokalizujących przedmiot, do którego są przyczepione), można też szybko sprawdzić dostępność mobilnych lodówek, kaset lub innych nośników. To pozwala szybko stwierdzić, jakimi mocami transportowymi aktualnie dysponuje firma.

Jeśli chodzi o tempo pracy centrów logistycznych, klienci ELCAR zauważyli znacznie przyspieszenie. Precyzyjna informacja o położeniu i trasie każdego samochodu daje możliwość zaplanowania załadunków i rozładunków z dużym wyprzedzeniem. W ten sposób np. wszystkie palety, ładowane na daną ciężarówkę w centrum logistycznym, mogą zostać przygotowane jeszcze zanim ukończony zostanie poprzedni kurs albo zanim naczepa zostanie podstawiona pod rampę. Sam proces kompletacji towaru jest często znacznie dłuższy, niż potem samo załadowanie palet do chłodni za pomocą wózka widłowego.

Zmniejszenie ilości papierowej biurokracji

Spedytorzy i dział floty mają bieżący podgląd sytuacji w systemie Elcar Online oraz w aplikacjach na swoich telefonach i tabletach. Monitorują pozycję każdego z pojazdów, ale też stan ładunku w naczepie (temperatura, wilgotność itp.).

Także kierowcy wyposażeni są w oddzielne aplikacje, instalowane na telefonach / tabletach w kabinie. To pozwala utrzymywać ciągły kontakt z bazą. Wysyłanie zleceń i dwustronna komunikacja odbywają się przez aplikację, co znacznie przyspiesza cały proces. Także dokumenty przewozowe czy raporty temperatury są wysyłane drogą elektroniczną, albo przez kierowcę, albo bezpośrednio z systemu Elcar. Klienci bardzo cenią sobie cyfryzację obiegu dokumentów. Nie tylko zmniejsza ilość marnowanego czasu, papieru i wydruków, ale też ułatwia archiwizację wszystkich formularzy.

***

Chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób najnowocześniejszy system zarządzania flotą może wspierać działania Twojej firmy? Umów się na prezentację >>

***

Źródło danych: 2020 European Road Transportation Report.

Podziel się:
Podobne wpisy: