Inteligentny monitoring palet, pojemników, towarów

4 maja 2020
Dodał: Rafał Koszewski, Prezes ELCAR
Podziel się:

Przedstawiamy nowość: inteligentne beacony dla transportu i logistyki. Dzięki nim wiesz dokładnie, co dzieje się z towarem na każdym etapie w łańcuchu dostaw. Monitorujesz temperaturę, wilgotność oraz wstrząsy – kluczowe parametry w przypadku tzw. ładunków wrażliwych.

System inteligentnych czujników BEACON to nowe rozwiązanie dla spedytorów, firm transportowych i operatorów centrów dystrybucyjnych, którzy:

  • chcą lepiej zarządzać przepływem towarów lub pojemników,
  • potrzebują zadbać o ich bezpieczeństwo,
  • chcą ograniczyć straty wynikające z niewłaściwych warunków transportu.

System Beacon pozwala monitorować, co dzieje się z przewożonym towarem, od chwili jego załadunku, do momentu, aż trafi na docelowe miejsce w sklepie lub magazynie adresata. Można w ten sposób sprawdzać lokalizację i parametry danej partii towaru, mobilnej lodówki, palety czy nawet poszczególnych pojemników.

Oprócz współrzędnych z GPS system Beacon monitoruje trzy parametry kluczowe z perspektywy tzw. ładunków wrażliwych, czyli:

  • temperaturę,
  • wilgotność,
  • wstrząsy.

Monitoring temperatury towaru – gdy na dworze upał

Ładunki silnie zamrożone (tj. w temperaturze –10° C lub niższej), wymagają by podczas transportu temperatura w ładowni ciężarówki nie wykazywała odchyleń większych niż 3° C. Jest to – szczególnie latem – sporym wyzwaniem. Skutki rozmrożenia ładunku mogą niemało spedytora kosztować.

Z kolei zimą problemy stwarzają ładunki zamarzające, czyli takie, które pod wpływem ujemnej temperatury zbijają się w bryły albo przywierają do ścian pojazdów, pojemników itp. przez co tracą na wartości użytkowej. Do tego typu wrażliwych ładunków należą napoje, owoce i warzywa.
System Beacon pozwala monitorować temperaturę każdego pojemnika i każdej palety. (Wcześniej pisaliśmy o tym, dlaczego tak ważny jest monitoring temperatury w transporcie>>).

Monitoring wilgotności – gdy pada ulewny deszcz

Drugim ważnym parametrem, który przy pomocy czujników Beacon można mieć pod kontrolą, jest wilgotność. Sypka żywność (np. cukier, mąka) czy materiały budowlane (gips, cement, piasek) łatwo absorbują wilgoć z powietrza. Parametr wilgotności ważny jest w przypadku przewożenia kwiatów lub niektórych medykamentów. W naszym systemie w każdej chwili wiadomo, jak duża jest wilgotność transportu. Przekroczenie granic bezpiecznych wywołuje alarm w aplikacji.

Ostrożnie szkło! czyli uwaga na wstrząsy

Inteligentne beacony ELCAR posiadają również czujniki wstrząsów, co docenią spedytorzy podejmujący się przewożenia towarów wrażliwych na uderzenia lub upadek. A jak wiadomo, najbardziej na wstrząsy narażone są urządzenia RTV, AGD, komputery, sprzęt optyczny oraz przedmioty ze szkła.

Jeśli do uszkodzenia dojdzie, to zawsze warto wiedzieć, na jakim etapie transportu to miało miejsce – a więc kto konkretnie ponosi winę (to jest elementem likwidacji szkody). Dla operatora centrum logistycznego wiedza ta pomoże zapobiegać podobnym zdarzeniom, wpływając pozytywnie na jakość świadczonych usług. Jak duże ma to znaczenie świadczy fakt, że aż jedna trzecia szkód podczas transportu to skutek uszkodzenia i zniszczenia ładunku. Z analiz Amerykańskiego Instytutu Opakowań wynika, że każda przesyłka w łańcuchu dostaw upuszczana jest lub rzucana od 7 do 14 razy z wysokości 80 cm!

Do monitorowania lodówek i pojemników w transporcie

Beacony mają tę zaletę, że dzięki nim oszczędza się nie tylko dzięki redukcji strat, ale też dużo efektywniejszym wykorzystaniu drogich pojemników transportowych – zwłaszcza lodówek, kontenerów na luksusowe towary (perfumy), specjalistycznych pojemników do przewożenia gotówki.

Dzięki naszym czujnikom logistyk wie na bieżąco, jakim dysponuje aktualnie transportowym potencjałem, ile ma wolnych pojemników i gdzie dokładnie w centrum logistycznym się znajdują. Ile jest w trasie, a ile zalega u klientów. Nie musi więc nowych specjalnie kupować ani pochopnie z niektórych zleceń zrezygnować z obawy, że nie będzie w stanie im technicznie sprostać.

Inteligentne beacony dla logistyki – jak to działa?

Instalacja czujników jest prosta i nie wymaga ponoszenia dodatkowych kosztów po stronie klienta (poza niewielką opłatą abonamentową). Niewielkie urządzenia montuje się w pojemnikach zbiorczych, lodówkach czy na paletach, które z towarem trafiają do ciężarówki. Dzięki łączności bezprzewodowej (GPS, Bluetooth) dane wędrują do przekaźnika (może być nim smartfon kierowcy), a stamtąd przez centralę i serwery Elcar, w formie graficznej do aplikacji klienta na ekranie laptopa.

Dodatkową funkcją beaconów jest możliwość ich rozmieszczenia na terenie samego centrum logistycznego (np. w mroźni, chłodni). Wtedy monitorują one temperaturę danego pomieszczenia i zgłaszają alarm, gdy nastąpi niebezpieczna zmiana (dźwięk, migające światło, informacja w aplikacji i w telefonie zarządzającego).

Po pierwszych testach nasi klienci już sygnalizują, że dzięki systemowi BEACON zaoszczędzili do 20 proc. kosztów. Chcesz wiedzieć, jak możemy szybko wdrożyć go w Twojej firmie? Skontaktuj się z skontaktuj się z naszym przedstawicielem >>

Podziel się:
Komentarze (0)

Dodaj komentarz:

Podobne wpisy: