Temperatura w transporcie jest krytyczna – warunkuje bezpieczeństwo biznesu

14 kwietnia 2019
Dodał: Rafał Koszewski, Prezes ELCAR
Podziel się:

Transport ładunków w kontrolowanej temperaturze – to temat, który z roku na rok wywołuje coraz więcej zainteresowania ze strony przedsiębiorców. W tym obszarze widzimy też najwięcej innowacji.

I to zarówno w specjalistycznych usługach, jak transport leków i próbek medycznych, czy nawet przy tak – na pierwszy rzut oka – „banalnych” wyzwaniach, jak dostawa słodyczy do sieci modnych kawiarni. Usługi z zachowanym ciągiem chłodniczym pozwalają logistyce pozyskać najbardziej pożądanych i marżowych klientów – branżę farmaceutyczną czy spożywczą. W przypadku tej drugiej już połowa całej produkcji wymaga ciągłego monitorowania temperatury towaru i otoczenia, zaś straty wynikające z nieprawidłowych warunków transportu w niektórych kategoriach produktów sięgać mogą nawet 30 proc.

Dlatego też, w systemie monitoringu flot ELCAR od lat opieramy się na własnym, sprawdzonym rozwiązaniu, które cały czas rozwijamy. Mamy kontrolę nad działaniem wszystkich elementów systemu – czujników oraz tego, jakie dane są raportowane do klienta i aplikacji. Nasz własny dział R&D ma także możliwość szybkiego dostosowania systemu do potrzeb konkretnego projektu.

Dane ze wszystkich pojazdów floty spływają do centrum kontroli

Dane ze wszystkich pojazdów floty spływają do centrum kontroli (fot. Adobe Stock)

Bezpieczeństwo łańcucha chłodniczego

W praktyce zapewnienie bezpieczeństwa łańcucha chłodniczego to po pierwsze konieczność ciągłego monitorowania pracy agregatu (w jakim trybie i temperaturze pracuje, jaka jest temperatura powietrza nawiewowego i powrotnego). Nasz system automatycznie powiadomi pracowników serwisu w razie wykrycia nieprawidłowości.

Drugi krytyczny element to temperatura wewnątrz naczepy, kontrolowana przez cztery czujniki (dzięki podłączonej telematyce agregatu ich odczyty są zgodne z raportami z drukarki naczepy). Tu również oprogramowanie, rozwijane przez dział R&D ELCAR, wszczyna alarm, gdy dojdzie do przekroczenia temperatury, albo np. nieautoryzowanego otwarcia drzwi poza zdefiniowaną strefą dostaw lub nieautoryzowanego wyłączenia agregatu. Informacja o tym dociera do kierowcy za pomocą aplikacji mobilnej oraz do wskazanych osób w firmie (za pomocą aplikacji www, mailem oraz wiadomością sms).

Dla wielu klientów hasło „temperatura” to kwestia kluczowa, warunkująca bezpieczeństwo ich biznesu. Z wieloletniego doświadczenia wiemy, że tylko dobrze przygotowany, ciągły monitoring i raportowanie procesu dostawy, zapewnia naszym klientom oczekiwany poziom bezpieczeństwa.

Podziel się:
Komentarze (0)

Dodaj komentarz:

Podobne wpisy: